הבלוג

131 שנים להולדתה של זורה ניל הרסטון

ב-7 בינואר ציינו בעולם 131 שנים להולדתה של זורה ניל הרסטון - סופרת, אנתרופולוגית וחוקרת פולקלור אפרו-אמריקאית.

הרסטון נולדה בשנת 1891 בעיירה נוטאסולגה באלבמה, החמישית מבין שמונה אחים, וכשהייתה בת שלוש עקרה משפחתה לעיירה איטונוויל בפלורידה, שהייתה אחד היישובים הראשונים שהוקמו כמיוחדים לאפריקאים אמריקאים ועומדת במרכזה של יצירתה הידועה ביותר - עיניהם צופות באלוהים.
כיום מתקיים מדי שנה באיטונוויל פסטיבל לאמנות הקרוי על שמה של הרסטון, והוקמו לזכרה גם מוזיאון לאמנות וספרייה.

הרסטון פרסמה ארבעה רומנים ועשרות סיפורים קצרים, מחזות ומאמרים, אולם יצירתה נעלמה במשך עשרות שנים מתשומת לב הציבור והאקדמיה. היא סיימה את חייה חסרת כל בבית סעד של לשכת הרווחה ונקברה בבית הקברות בפורט פירס בקבר לא מסומן אשר נותר כך עד שנת 1973, אז הסופרת אליס ווקר, יחד עם חוקרת הספרות שרלוט ד. האנט, החליטו לחפש את קברה, במעין מסע עלייה לרגל, וסימנו את הקבר שהאמינו שהוא שלה. לאחר מותה, יצא צו לשרוף את כל מסמכיה. שוטר מקומי, פטריק דובאל, שהיה מיודד עם הרסטון, עבר במקום, וכיבה את האש, וכך הציל אוסף כתבים ספרותיים חשובים.

הרסטון זכתה להכרה משמעותית רק לאחר מותה, כבשנת 1975 פרסמה אליס ווקר את המאמר "In Search of Zora Neale Hurston" ועוררה דיון חדש ביצירתה. כתביה הפכו לחלק מתוכניות לימודים במספר תחומים, כולל לימודים אפרו-אמריקיים; לימודי נשים, מגדר, ופמיניזם; אתנוגרפיה; ותאוריית גזע ביקורתית.

כאן ניתן להאזין לקולה של הרסטון משנת 1939, כשהיא שרה את השיר Halimuhfack וכאן היא מסבירה כיצד היא אוספת ולומדת שירים כאנתרופולוגית.

0
דילוג לתוכן